Розквіт колючого дроту
Перша Світова війна стала «золотим століттям» колючого дроту – саме в цей період колючий дріт наймасовіше використовувався у військових діях та при фортифікаційних роботах. У цей же час була винайдена спіраль Бруно – загородження циліндричної форми з колючого дроту, що швидко встановлюється. Простота конструкції та висока ефективність – основні відмінності спіралі Бруно від інших типів загороджень із колючого дроту – дозволили їй проіснувати дотепер у дещо зміненому вигляді.
Виготовлення спіралі Бруно з колючого дроту
Виготовлялася спіраль Бруно досить просто – на дерев'яний барабан виток до витка намотувався колючий дріт, витки якого потім скріплювалися між собою в шаховому порядку – перший з другим, другий з третім і т.д. В результаті виходило спіральне загородження з колючого дроту – спіраль Бруно. При зберіганні спіраль Бруно була звичайною бухтою колючого дроту, але, на відміну від звичайних загороджень, спіраль Бруно можна було встановити на території досить швидко, просто розтягнувши і закріпивши загородження. У встановленому вигляді спіраль Бруно була загородженням з колючого дроту циліндричної форми з ромбовидними осередками, подолати яке було дуже складно.
Концертина – сучасна спіраль Бруно
Принцип, за яким виготовлялася спіраль Бруно на початку XX століття, не змінився і до цього дня, тільки колючий дріт замінили армованою колючою стрічкою Єгоза. Основними відмінностями виробництва сучасних загороджень є автоматизація всіх технологічних процесів та використання як сировини сучасного ріжучого дроту Єгоза. Сучасна спіраль Бруно виготовляється з колючого дроту Єгоза та називається спіральний бар'єр безпеки або дріт Концертина. Бар'єр Концертина успадкував зручність установки та форму від спіралі Бруно із звичайного колючого дроту, а також міцність, надійність та пружинні властивості від колючого дроту Єгоза. Завдяки цьому спіральний бар'єр безпеки Концертина широко використовується в сучасних засобах захисту периметра.