Перейти до основного вмісту

Кулінарія та приправи

Кулінарія та рецепти страв

Кулінарія є одним із основних елементом життєдіяльності людини, без приготування їжі людина просто не може обійтися. Оскільки людям харчуватися доводилося завжди, згодом кулінарія перетворилася на мистецтво приготування їжі так, щоб вона і на смак була приємна, і для людини корисна, і просто виглядала красиво. Все це було досягнуто багатьма століттями приготування їжі, і, залежно від регіону проживання людини, призвело до різних кулінарних традицій, заснованих на продуктовій базі, кліматі, релігійних переконаннях або навіть просто кулінарних перевагах тих чи інших народів, що проживають у різних країнах і регіонах. Спочатку їжа готувалася так, щоб людина просто могла вижити, і кулінарні вишукування були доступні лише багатим людям, але, в міру збільшення ефективності сільського господарства та тваринництва, можливість готувати різні страви за різноманітними рецептами з різних продуктів з'явилася у більшості людей.

Рецепти приготування страв

За часів зародження кулінарних традицій рецепти страв були прості та невигадливі, господині передавали їх з вуст у вуста, не замислюючись про вдосконалення чи систематизацію кулінарних знань. У міру вдосконалення кулінарії виникла потреба у зберіганні та систематизації кулінарних рецептів – так з'явилися перші записи рецептів приготування страв, а потім – і перші кулінарні книги. Коли з'явився масовий попит на інформацію про приготування різних рецептів, а також у міру вдосконалення засобів масової інформації, кулінарні рецепти почали з'являтися в періодичній пресі, на радіо та телебаченні. Поява інтернету перевернула світ кулінарії, як і багато інших сфер діяльності людини – стали з'являтися численні кулінарні сайти, що пропонують найрізноманітніші рецепти приготування страв. Спеціалізація кулінарних сайтів могла бути найрізноманітнішою – від екзотичних страв до домашньої кухні, від кулінарних вишукувань до різних дієт. Спочатку кулінарні сайти пропонували тексти рецептів страв, потім з'явилися рецепти з фото, що ілюструють готову страву, а пізніше стали з'являтися покрокові рецепти приготування страв, в яких фотографії ілюстрували весь процес приготування страви, дозволяючи освоїти його навіть кулінарам-початківцям. Вершиною розвитку кулінарних сайтів стала поява відео рецептів страв, які повністю показують, як приготувати ту чи іншу страву, не залишаючи шансів на помилку навіть невмілим кухарям.

Національні кухні та їх традиції

Оскільки різні регіони проживання людини дуже сильно відрізняються за багатьма параметрами, у світі сформувалася ціла система національних кухонь, властивих тим чи іншим народам. Основою будь-якої національної кухні, звичайно, є ті чи інші продукти, які доступні в даному регіоні та які можна використовувати для приготування їжі. Залежно від клімату для приготування їжі використовувалися різні технології термічної обробки – від відкритого вогню до печей досить складної конструкції. На всі ці фактори наклалися і релігійні традиції різних країн та народів – у іудеїв приготування їжі регламентувалося кашрутом і мало дуже серйозні обмеження щодо продуктів та їх приготування, у мусульман кулінарія підпорядковується халялу, який також накладає різні обмеження на приготування їжі та вживання різних продуктів. У той же час, наприклад, у китайській кухні та національних кухнях багатьох інших країн Південно-Східної Азії в їжу можуть вживати практично все, що живе або росте в природі. У національних кухнях Європи перевагу віддають м'ясним стравам, приготованим з яловичини та свинини, а ось такі національні кухні, як японська, грецька, італійська та багато інших, що з'явилися в країнах, що знаходяться на узбережжі морів та океанів, у своєму складі мають численні страви, приготовлені з морської риби та морепродуктів.

Спеції та приправи

Спеції, прянощі та приправи – те, без чого не можна уявити кулінарію, жоден рецепт приготування страв неможливо собі уявити без використання прянощів та приправ. Причому більшість рецептів страв входить не одна пряність, а відразу кілька, крім того, для приготування багатьох страв використовують приправи, які самі складаються з декількох, іноді – з десятків спецій. Використання прянощів повністю змінило підхід до приготування їжі, внаслідок чого приготування їжі здійснило якісний стрибок уперед та з'явилося саме кулінарне мистецтво. На зорі розвитку кулінарії перші прянощі та приправи цінувалися буквально на вагу золота та були доступні лише дуже багатим. Саме спеції та приправи дозволили надавати, здавалося б, пересічним продуктам харчування неповторний смак та аромат, у результаті чого на сьогоднішній день ми маємо настільки різноманітні рецепти приготування страв. І з кожним роком потреба у приправах та прянощах не зменшується, а навпаки – вони стають дуже затребуваним продуктом, а масове виробництво прянощів дозволило значно знизити їхню ціну та зробити доступними для широкого кола кулінарів.